W dniach 4-8 października w ramach współpracy FRDL Podkarpackiego Ośrodka Samorządu Terytorialnego FRDL z Chernihowskim Centrum Podwyższenia Kwalifikacji odbyła się wizyta studyjna polskiej delegacji, składającej się z wójtów, burmistrzów oraz sekretarzy z województwa podkarpackiego i lubelskiego.


            Podczas wizyty w ukraińskim parlamencie polscy samorządowcy mogli poznać zasady funkcjonowania i pracy Rady Najwyższej oraz etapy procesu prawotwórczego. Ponadto, zwiedzili Majdan Niezależności, Kijowsko- Pieczerską Ławrę, Sobów Św. Sofii oraz inne zabytki Kijowa. W tym czasie byli także świadkami jak przed budynkiem Rady Najwyższej trwały manifestacje Przed Radą trwały manifestacje kilku ugrupowań politycznych, domagających się uznania Federacji Rosyjskiej agresorem w związku z trwającym w Dombasie konfliktem zbrojnym oraz aneksją Krymu.

 

W drugim dniu wizyty reprezentacja uczestniczyła we wspólnie organizowanej sesji szkoleniowo-konsultacyjnej, z 30 reprezentantami nowopowstałych gromad. Tematem prelekcji i dyskusji była możliwość współpracy Regionu Czernihowskiego z samorządami, z obszaru Podkarpacia i Lubelszczyzny. Polska delegacja podzieliła się swoimi doświadczeniami z zakresu budowy nowoczesnej samorządności i społeczeństwa obywatelskiego w kontekście starań Ukrainy o akcesję do Unii Europejskiej. Wskazała również korzyści w postaci wymiany wiedzy i doświadczeń, jakie płyną z możliwości zrzeszania się we „wspólnoty praktyków”, jakimi są samorządowe fora branżowe. Wydarzenie to było też doskonałą okazją do integracji środowiska samorządowego. Ponadto omówione zostały możliwości pozyskania dofinansowania na realizację wspólnych polsko- ukraińskich projektów partnerskich.

 

Wizytę zakończyły deklaracje o wzajemnej współpracy oraz partnerstwie. Kolejna wizyta zaplanowana została na pierwszą połowę 2018r. Do tego czasu samorządowcy z woj. lubelskiego i podkarpackiego zaproszą kilkunastu przedstawicieli ukraińskich gromad w celu przekazania dobrych praktyk, które mogą zostać implementowane w celu rozwoju samorządności na Ukrainie.

 

 

Relacje z wizyty w Ukraińskich mediach

https://chor.gov.ua/nasha-diyalnist/novini/item/5952-yak-pratsiuie-mistseve-samovriaduvannia-v-polshchi-konsultatsii-d

http://chodtrk.com.ua/?p=52224

https://www.youtube.com/watch?v=1Z_bMQSEDAY

http://monitor.cn.ua/ua/politics/57899

http://cntime.cn.ua/top-novini/item/20663-u-2018-rotsi-na-chernihivshchyni-bude-vzhe-37-oth.html

https://pro.cn.ua/ru/press/68756

http://monitor.cn.ua/ua/style/57968

https://sivertraining.org.ua/2017/10/03/forum-yak-pratsyuye-mistseve-samovryaduvannya-v-polshhi-konsultatsiyi-dlya-ukrayiny/

http://otg.cn.ua/2017/10/04/anons/anons-6-zhovtnya-v-chernigovi-forum-yak-pratsyuye-mistseve-samovryaduvannya-v-polshhi-konsultatsiyi-dlya-ukrayiny/

http://decentralization.gov.ua/news/item/id/7016

https://news.online.ua/chernihiv/360545541/u-chernigovi-rozkazhut-yak-pratsyue-mistseve-samovryaduvannya-v-polshchi/

http://newvv.net/politics/region/255069.html

https://news.online.ua/chernihiv/360545541/u-chernigovi-rozkazhut-yak-pratsyue-mistseve-samovryaduvannya-v-polshchi/

https://siver.com.ua/news/chernigivci_radilisja_z_poljakami/2017-10-07-21268

http://www.golos.com.ua/news/62697

Rada Najwyższa Ukrainy

Spotkanie z przedstawicielem Rady Najwyższej Ukrainy

Flaga Ukrainy, która była wniesiona do sali obrad Rady Najwyższej Ukrainy w dniu 24.08.1991 r.